Filmy

Každý film bude v originálním znění (angličtině) s českými titulky.


Nim

Project Nim r. James Marsh VB 2011 93 min. web čsfd

Dokument z produkce BBC vypráví příběh šimpanze Nima, který byl v rámci psychologického výzkumu od narození vychováván jako lidské dítě a naučil se komunikovat pomocí znakové řeči. Experiment však byl předčasně ukončen a Nim byl prodán do laboratoře na testování nových léků. Přes snahy jeho bývalé lidské rodiny prožil i po vysvobození z laboratoře více než desítku let v izolaci za mřížemi zvířecího útulku a teprve v posledních letech jeho života mu bylo umožněno žít ve společnosti ostatních šimpanzů vysvobozených z farmaceutické laboratoře. Film byl oceněn šestnácti cenami a na recenzním webu Rotten Tomatoes obdržel hodnocení 98 %.


Království míru: Cesta domů

Peaceable Kingdom: The Journey Home r. Jenny Stein USA 2012 78 min. web čsfd

Království míru: Cesta domů navazuje na stejnojmenný film z roku 2004, v němž byli poprvé představeni zakladatelé azylu pro zachráněná hospodářská zvířata a který byl na nátlak velkochovatelů zvířat ve Spojených státech zakázán. Nyní se do amerického azylu Farm Sanctuary vracíme podruhé a sledujeme nové příběhy lidí, kteří se rozhodli celý svůj život zasvětit péči o zvířata, jež měla předčasně skončit jako miliony jiných na jatkách, avšak byla jim dána šance žít. Portréty jednotlivých zvířecích obyvatel útulku ukazují tzv. hospodářská zvířata jako jedinečné a fascinující bytosti, které svou inteligencí a vnímavostí nijak nezaostávají za našimi milovanými kočkami či psy.


Duše v našich strojích

The Ghosts In Our Machine r. Liz Marshall Kanada 2013 93 min. web čsfd

Portrét fotografky Jo-Anne McArthur je fascinující výpovědí jednotlivce, který se přes všechna rizika rozhodl čelit brutalitě dnešního světa. Jo-Anne McArthur přináší svědectví z míst, kam běžní konzumenti ani novináři nikdy nevstoupí – z farem, velkochovů i pokusných laboratoří. Její objektiv před námi rozprostírá svět, na který se místy kouká s těžkostí, avšak vidět jej musíme. Přes tíhu jejího úkolu je tento příběh fascinující inspirací a dává naději, že – slovy Mahátmy Gándhího – každý z nás může být změnou, kterou si pro tento svět přejeme.


Maximálně snesitelná dávka

Maximum Tolerated Dose r. Karol Orzechowski Kanada 2012 90 min. web čsfd

Maximálně snesitelnou dávkou se označuje množství jedovaté látky, které nezpůsobí laboratorním zvířatům předčasnou smrt, avšak způsobí dostatečně vážné dlouhodobé zdravotní problémy, které na nich bude možné zkoumat. Prostřednictvím rozhovorů se setkáme s bývalými výzkumníky, kteří experimenty na zvířatech prováděli a kteří již onu pomyslnou vlastní maximálně snesitelnou dávku přesáhli. Seznámíme se také s filozofy, kteří se nebojí otevřeně kritizovat pokusy na zvířatech, ale i se samotnými bývalými protagonisty pokusů – se zvířaty, která pokusy přežila a z laboratoří byla osvobozena.


Žraločí vody

Sharkwater r. Rob Stewart USA 2006 89 min. web čsfd

Milovník žraloků Rob Stewart natočil film, jehož posláním je změnit hluboce zakořeněný obraz žraloků jako lidožravých zabijáků a místo toho je představuje jako fascinující bytosti, které zoufale potřebují naši ochranu. Stewart se na své pouti za žraloky setkává s dlouholetým ochráncem života v oceánu Paulem Watsonem ze Sea Shepherd Conservation Society a spolu s ním odhaluje korupci a mafiánské praktiky skryté za ilegálním lovem žraloků.


Veganizovaní

Vegucated r. Marisa Miller Wolfson USA 2010 76 min. web čsfd

Chytlavý a vtipný snímek ve stylu reality-show zachycuje experiment, v němž se tři standardně se stravující dobrovolníci na šest týdnů stanou vegany. Pod zkušeným vedením režisérky se dostávají do humorných situací, s nimiž se vegani denně potýkají, objevují dosud netušené potraviny v regálech supermarketů a odhalují podmínky života zvířat ve velkochovech. Několik měsíců po ukončení projektu se s nimi setkáváme znovu a zjišťujeme, jak je tento experiment ovlivnil. Zůstali vegany, nebo se vrátili k masu a živočišným produktům? Co si o tom myslí jejich rodina a přátelé? A hlavně – stačí lidem ukázat realitu, aby změnili své dosavadní návyky?


Cowspiracy: Klíč k udržitelnosti

Cowspiracy: The Sustainability Secret r. K. Andersen, K. Kuhn USA 2014 85 min. web čsfd

Dokument Cowspiracy si pokládá palčivou otázku – proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti? Podle OSN je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů živočišná výroba, tedy produkce masa, mléka a vajec. Nikdo o tom však nemluví. Spolu s filmaři se proto pokusíme nahlédnout do zákulisí velkých organizací jako je Greenpeace a položíme jim velmi nepříjemnou otázku. Co – nebo kdo – jim brání říkat pravdu?